Strategia Umami – czy warto przeczytać?

Jak kształtować doświadczenie klienta by do nas wracał?

Spis treści

Jak połączyć biznes z projektowaniem doświadczeń i wyróżnić się na rynku w gąszczu konkurencji? 100 lat temu w Japonii odkryto pyszny smak umami. Dziś ja odkrywam strategię doświadczeń w książce „Strategia Umami” Agnieszki Szóstak. Czy warto ją przeczytać?

 

Jesteś marketerem? Zajmij się projektowaniem doświadczeń

Dzisiaj wiemy, że klienci nie kupują samych produktów i usług, ale kupują doświadczenia. To jest całą otoczkę — kontakt z marką, obsługę klienta, opakowanie nawet. Wielu klientów, szczególnie młodych, na jakość tego kontaktu zwraca szczególną uwagę i chętniej korzysta z usług firm, które dają im lepsze doświadczenia. Dlatego ważne jest dopilnowanie, jak nasz kontakt z marką wygląda na każdym etapie. 

 

Dostarczanie klientom niezapomnianych doświadczeń

Doświadczenia kontaktu z marką kształtowane są nawet zanim kupimy produkt. Ma na nie wpływ nasze nastawienie i oczekiwania co do produktu, usługi. To oczekiwanie kształtuje między innymi reklama i opinie innych.

 

Jak to wykorzystać? Agnieszka Szóstak radzi:

„Je­że­li na­to­miast ofe­ro­wa­ne przez was do­świad­cze­nie prze­wyż­szy to, co uzna­ją oni za pożądane, klien­ci będą po­zy­tyw­nie za­sko­cze­ni i będą bar­dziej skłon­ni za­an­ga­żo­wać się emo­cjonal­nie w re­la­cję z waszą marką, a także opo­wia­dać o swoim do­świad­cze­niu innym”

Agnieszka Szóstek – Strategia Umami

Reguła peak-end

Agnieszka Szóstek przytacza w książce związaną z projektowaniem doświadczeń regułę peak-end. Więcej o niej poczytacie sobie w „Pułapkach myślenia” Kahnemana. W skrócie chodzi o to, że klienci będą pamiętać z kontaktu z Waszą marką tylko te najbardziej pozytywne i najbardziej negatywne momenty oraz to, jak skończyła się relacja. 

Bardzo wiele marek w pracy nad projektowaniem doświadczeń stosuje właśnie tą regułę. W książce Umami przeczytacie na przy­kład, dla­cze­go przed wyj­ściem ze skle­pów IKEA znaj­du­ją się nie­dro­gie sma­ko­ły­ki:-)


ABC budowania wyjątkowej wartości rynkowej w książce „Strategia Umami”. Po co dostarczać dobrych doświadczeń?

Dlaczego pozytywne doświadczenia w kontakcie z marką są ważne? Bo w momencie ich doświadczania organizm wydziela hormony — ich duże ilości, które skłaniają nasz mózg do zapamiętania sobie tego na później albo unikania w przyszłości. „Wy­so­ki po­ziom za­do­wo­le­nia skut­ku­je na­wią­za­niem więzi emocjo­nal­nej” – pisze Aga Szóstek.

 

Czynniki podstawowe

Produkty i usługi muszą spełniać pewne minimalne cechy, byśmy ich w ogóle używali. Jeśli ich zabraknie – nie będą użyteczne. Na przykład rower musi jeździć i musi dać się nim sterować.

  • funkcjonalność
  • wiarygodność
  • użyteczność
  • estetyka
 
 

O lo­jal­no­ści klien­ta wobec marki de­cy­du­ją czyn­ni­ki motywujące.

„Żeby marka mogła mieć wpływ na tę nar­ra­cję, musi od­wo­ły­wać się do co naj­mniej jed­ne­go z czte­rech mo­ty­wa­to­rów: em­pa­tii, przy­jem­no­ści, za­an­ga­żo­wa­nia i po­czu­cia sensu”. Pisze Aga Szóstak i dodaje, że one właśnie są kluczowe, by przekroczyć oczekiwania klientów.

 

Czynniki motywujące

Ale są też cechy, tak zwane „czynniki motywujące”, które są tak jakby petardami produktu, które skłaniają do jego wyboru.

  • empatia
  • przyjemność
  • zaangażowanie
  • poczucie sensu
 

 

Oczekiwania – jak działają?

Oczekiwania kształtują nasze przeżycia i decydują o tym, jak odbierzemy dany produkt, czy usługę. To, jak nastawimy się do firmy wpływa na nasz jej odbiór. Sama firma też ma na to wpływ może oczekiwania przebić — wtedy do niej pewnie wrócimy albo nas zawieźć i sprawić, że już nigdy nie skorzystamy z jej usług.

 

Rola obsługi klienta

W kształtowaniu doświadczeń klienta niesamowitą rolę ma jego empatyczna obsługa. Każdy człowiek lubi czuć się ważny i umiejętny kontakt z klientem może uczynić z niego orędownika marki. A jak wiadomo – opinie dzisiaj wpływają na zakup produktów i usług jak nic innego!


Złe doświadczenia pamiętamy bardziej

Autorka zwraca uwagę na tak zwany efekt negatywności. Nasze złe doświadczenia z marką nie tylko dłużej pamiętamy, ale częściej i więcej o nich mówimy. W przytoczonych w książce badaniach czytamy, że opowiadana „hi­sto­ria po­zy­tyw­na tra­ci­ła świe­żość po około roku lub dwóch, a hi­sto­rie ne­ga­tyw­ne były po­wta­rza­ne nawet przez sie­dem lat”.

 

Strategia Umami – 3 rzeczy, które mnie zaskoczyły to…

Wpływ opinii na sprzedaż

„Książ­ka o spo­rej licz­bie pię­cio­gwiazd­ko­wych ocen na Ama­zo­nie sprze­da się w 20 razy więk­szej licz­bie eg­zem­pla­rzy niż książ­ka, która ta­kich ocen nie ma”

Targetowanie historii

Historie są skuteczne przez targetowanie — bo swoim znajomym mówimy od razu przydatne dla nich rzeczy. Nie myślałam dotąd o tym w ten sposób.

On-line mało opowiadamy

Jak duża dysproporcja jest między opowieściami on i offline – „on­li­ne opo­wia­da­nych jest tylko 7 pro­cent wszyst­kich hi­sto­rii”

 

Strategia umami – Przesłanie

Jak w realiach biznesowych umami rozumiane jako projektowanie doświadczeń może zbudować przewagę konkurencyjną? Jak połączyć biznes z lepszym jutrem?

W Wizji Umami nie cho­dzi o to, aby być pierw­szym, naj­szyb­szym albo naj­tań­szym; nie cho­dzi w niej rów­nież o po­sia­da­nie naj­szer­szej ofer­ty ani naj­więk­szej licz­by klien­tów. Cho­dzi w niej o to, żeby od­po­wie­dzieć sobie na py­ta­nie: „Ja­kie­go ro­dza­ju klu­czo­we zmia­ny chcie­li­by­śmy zo­ba­czyć jutro na świe­cie?

 

Agnieszka Szóstek

Strategia Umami

Strategia umami

 

Zajmij się projektowaniem doświadczeń

Jak połączyć biznes z projektowaniem doświadczeń i wyróżnić się na rynku w gąszczu konkurencji?

W najbliższych latach doświadczenia staną się głównym źródłem przewagi strategicznej firm. Jak połączyć biznes z unikalnym doświadczeniem? Warto zacząć od tej książki, bo w projektowaniu doświadczeń strategia umami z pewnością pomoże. Jeśli potrzebujesz strategii doświadczeń to bardzo dobry i praktyczny poradnik dla marketera i przedsiębiorcy.


Strategia Umami Agi Szóstek – czy warto przeczytać?

Tak, Tak i zdecydowanie tak. To jedna z nielicznych ostatnio książek, które coś wniosły w moje marketingowe doświadczenie.

Książkę możecie kupić na przykład tu: ebook Strategia Umami

Zamów moją książkę
„Neurocopywriting”
Neurocopywriting książka
  • mini-encyklopedia marki i neuromarketingu
  • solidna porcja wiedzy (411 stron) w przystępnej formie
  • informacje zastosujesz już na drugi dzień

To jedna z najlepszych książek o sprzedaży i marketingu 2024 w rankingu Pawła Jaczewskiego. 

Picture of O mnie – Joanna Burdek
O mnie – Joanna Burdek

Jestem ekspertką neurokomunikacji, autorką książek, w tym książki Neurocopywriting, właścicielką firmy doradczej Brand Useful. Mam ponad 18 lat doświadczenia w marketingu, od 5 specjalizuję się w skutecznej komunikacji biznesowej.

Pracowałam dla takich marek jak Continental, Echo Investment, Achicom, Multikino, O bag, Winkhaus, Zamek Wawel. Szkolę w ICAN, Marketer+, Hutchinson Institute. Jestem wykładowczynią, autorką w magazynach branżowych, prelegentką na konferencjach.

Szkolę z neurokomunikacji i strategii marki zespoły marketingowe i sprzedażowe na terenie całego kraju. O moich szkoleniach mówią, że są „na światowym poziomie” i „śmiertelnie konkretne”.

Inne artykuły